Gimnazjum

DSC_9773_klocki_monte_2.png

„ - Każ im budować razem wieżę, a uczynisz z nich braci. A jeżeli chcesz, żeby się znienawidzili, rzuć im ziarna."

Antonine de Saint-Exupery „Twierdza"

„Pragnąłem zawsze, żeby nie opuszczała mnie wiara, iż wielkie dzieła ducha są bardziej obiektywne od nas. I one będą nas sądzić. Ktoś słusznie powiedział, że to nie tylko my czytamy Homera, oglądamy freski Giotta, słuchamy Mozarta, ale Homer, Giotto i Mozart przypatrują się, przysłuchują się nam i stwierdzają naszą próżność i głupotę."

Zbigniew Herbert „Duszyczka"

Są to myśli bardzo związane z pomysłem na sposób działania naszego liceum i gimnazjum w Koszarawie Bystrej. Nie tworzymy szkoły uczniów, którzy będą szli na łatwiznę. Chcemy stworzyć miejsce , w którym nauczyciele i uczniowie będą dokładali wszelkich starań, aby razem „zbudować" coś naprawdę imponującego. – Chodzi o to, aby szkoła inspirowała i mobilizowała do ogromnej pracy.

Wizja tej szkoły dojrzewała podczas różnorodnych wycieczek, wyjazdów, spotkań z ludźmi i ich osobistych rozmów. Czasami po zwiedzaniu zabytków włoskiego albo francuskiego miasta siadaliśmy nad kartką papieru i zapisywaliśmy pomysły. W olbrzymim stopniu inspiracją do pomysłu szkoły są inni ludzi, ci współcześni nam , którzy poprzez swoje dokonania, pomysły, życie, świadectwa zachęcili nas do tego wyzwania. Wielką siłę niosą przesłania tych których fizycznie już nie ma pośród nas, ale których słowa , obrazy, muzyka dalej nas rozwijają; Herbert, Saint Exupery, Rembrant, Vermeer, Bach, Mozart, oni wszyscy patrzą na nas i czekają „co uczynimy z ich dziedzictwem" („Duszyczka" Zbigniewa Herberta).

Relacja i Pasja

"Relacja i pasja" - Tak w dwóch słowach można opisać program tej szkoły. Chcemy bazować na indywidualnych zainteresowaniach uczniów, a jednocześnie podejmować z nimi różne inicjatywy, a przez to budować relacje pomiędzy nauczycielami i młodzieżą. Naukę będzie wzbogacało wykorzystanie współczesnych technologii, w tym e-learningu. Oprócz tego mamy plany uatrakcyjnienia codziennej uczniowskiej rutyny – jednym z nich jest „szkoła charakterów". Będą to kilkudniowe wyjazdy, na których każdy będzie mógł zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, ćwiczącymi jednocześnie ciało i ducha. W ofercie znajdą się wyjazdy żeglarskie, wyprawy górskie, obozy wspinaczkowe – dla każdego coś ekstremalnego. Oprócz tego co roku będzie organizowany trzydniowy wyjazd historyczny i geograficzny.

A jak będzie wyglądała „szara" codzienność w tej szkole?

– Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, warsztatów, indywidualnych spotkań z nauczycielami. Będziemy starali się wykorzystać zasady tutoringu (nauczyciela-opiekuna). Kilka razy w tygodniu będą odbywały się zajęcia pracy własnej, gdzie w lektorium szkolnym każdy uczeń będzie mógł pracować nad własnymi projektami. Część zajęć z przedmiotów będzie odbywała się z wykorzystaniem materiałów anglojęzycznych typu kahn-academy lub ted.com.

Osoby wybierające się do Liceum lub Gimnazjum w Koszarawie Bystrej będą musiały przejść przez nietypową rekrutację. To nie ilość zdobytych punktów na egzaminie ostatecznie zdecyduje o przyjęciu, lecz... nastawienie. Każdy potencjalny uczeń będzie musiał wziąć udział w trzydniowej górskiej wyprawie zorganizowanej przez nauczycieli szkoły. – Szukamy ludzi otwartych i nie bojących się pracy, chętnych do współdziałania. Pragniemy wspierać tych, którym się chce pracować; zdolni, ale leniwi – to nie szkoła dla nich.

Szkoła będzie bezpłatna, zapewniamy uruchomienie szkolnej linii autobusowej Żywiec – Koszarawa Bystra – Żywiec, skorelowanej z godzinami funkcjonowania szkoły.

tel.: +48 33 445 45 33     e-mail: biuromms@szkolamontessori.com.pl design: Kajetan Mastela